در حال بارگزاری ...

کلوچه سنتی بی بی سعادت منتظری

خانم بی بی سعادت منتظری متولد سال 1351 و اهل قاین هست. بی بی سعادت با مادرشان زندگی می کنند. علاقه زیادی به شیرینی پزی دارند و این هنر را از مادرشان آموزش دیده اند. خانم منتظری 20 سال است که در زمینه پخت زنجبیلی، کلمبه و نفته در قاین کار می کند. در ابتدای کار خمیر این کلوچه ها را با دست آماده می کرد ولی الان دستگاه خمیرگیر این کار را انجام می دهد و برای پخت کلوچه ها از فر استفاده می کند. در ابتدای کار محصولات خود را از طریق سوپری ها به فروش می رسانده ولی الان دیگر با مغازه ها کار نمی کند و تعدادی مشتری ثابت دارد که به او سفارش می دهند. خانم منتظری می گوید ابتدای کار فروش بیشتری داشته چون «دست خیلی زیاد نشده بود» ولی الان اکثر خودشان این کلوچه ها را در خانه درست می کنند و کمتر به او سفارش می دهند. برای تهیه این کلوچه ها از مواد خوب و تازه استفاده می‌کنند و موقعی که سفارش بیشتر داشته باشند خواهرشان هم در این کار کمکشان می کند. در فضای مجازی برای فروش محصولاتشان فعالیت ندارند و فقط تلفنی سفارش قبول می کنند.
درباره زنجبیلی، کلمبه و نفته

 

زنجبیلی از کلوچه یا شیرینی های محلی شهرستان قاین است این نوع شیرینی با طعم زنجبیلی که دارد بسیار خاص پسند است و  در روزهای عید نوروز و دیگر اعیاد استفاده می شود.
در زمان های قدیم این کلوچه سنتی را برای عید نوروز در داخل تنور می پختند ولی الان بیشتر با فر درست می کنند.
طعم تند، شیرین و گرمای خاصی که ناشی از وجود زنجبیل در این شیرینی سنتی وجود دارد وجه تمایز این کلوچه‌ها از دیگر شیرینی‌های سنتی است. علاوه بر طعم‌دهی خواص درمانی زیادی نیز برای ادویه زنجبیل وجود دارد که کلوچه زنجبیلی را ارزشمندتر می‌کند.
کلمبه نوعی شیرینی سنتی است که امروزه در بسیاری از شهرها پخته می‌شود. کلمبه ظاهری شبیه به کلوچه دارد با این تفاوت که درون آن مخلوطی از خرمای چرخ شده همراه با پودر هل و مغز گردو قرار می‌دهند. خرما، آرد گندم، گردو و روغن از مواد اصلی کلمبه است.
داخل نفته مخلوطی از عدس پخته و چرخ شده همراه با ادویه قرار می دهند و نحوه درست کردن آن مثل کلمبه است

اگر دوست دارید طعم متفاوت و خوشمزه کلوچه ها و کلمبه های خانم منتظری رو بچشید با شماره زیر تماس بگیرید :
09153626150
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!